Napier' pulgad: mahajäetud arvutusseade

Piisavalt tihti leiutis, mis andis elu teisele rohkem kuulsamale seadele on mahajäetud. Koos selle seadega ka unustatakse tema looja nimi.

Napier' pulgad avaldatud 1617 aastal John Napieri uurimus töös "Rabdologiæ". Andud seade koosnes 10 pulgast mille kuju oli ristkülikukujuline rööptahukas.Iga külgtahk oli jaotatud põikjoonedega ning kostis 9 ruutu. Iga ruut oli jagatud ühe diagonaalidega ning kujundas 2 kolmnurka. Need kolmnurgad sisaldasid koorutise tulemused kümme asetati ülemisse kolmnurka ja ühikud alumisse.[1]

              Napier' pulgad                 

Põhimõtelisel Nepier pakkus asendada suure arvu koorutis väikse arvu koorutise summaga ning suure arvu jagatis asendada väikse arvu jägatise lahutamisega. Loomulikult see meetodika ei olnud päris muugav, aga kergendas arvutused. Arvatatakse, et antud seade ka algatas logaritmide arvutus ning arvutuslükatile.

Napier' pulgad oli kiiresti unustatud, sest oli asendatud logaritmilise tabeliga ja arvutuslükatiga.

Minu arvates, antud seade andis päris hea impulss arvutuseseadete arendamises ning lihtsustas koorutise ja lahutise probleemi ka see lahendus on hea näide kuidas on võimalik mingi mitte labane problem asendada väike probleemi lahendusega.

Allikad:

Comments

Popular posts from this blog

Facebook ja teised sotsialvõrgud söövad sinu privaatsus. Privaatne sotsialvõrgustik võib lahendada seda.

IT-turvarisk:Social engineering

Kuidas eristada "proffi" sama eriala "käsitöölisest"?